Siltac EC w uprawie roślin ozdobnych. Wywiad z producentem – Kwiatolek.

Preparat Siltac EC skutecznie zwalcza uciążliwe szkodniki roślin ozdobnych m.in. mszyce, mączliki czy przędziorki. Co o produkcie sądzi pan Roman Kopczyński, przedstawiciel firmy Kwiatolek, specjalizującej się w produkcji roślin ozdobnych?

 

Roman Kopczyński - zdjęcie

pan Roman Kopczyński, przedstawiciel firmy Kwiatolek

 

ICB Pharma: Od kiedy używa Pan preparatu Siltac EC?

Roman Kopczyński: Od 7 lat. Po raz pierwszy kupiłem 1l preparatu, żeby przekonać się o jego skuteczności.

 

ICB Pharma: Na jakie szkodniki stosuje Pan Siltac EC i z którymi ma Pan największy problem?

Roman Kopczyński: Największym problemem od zawsze była dla mnie mszyca i mączlik szklarniowy, przędziorek sporadycznie. Mączlika bywało dużo. Pozbywałem się szkodnika, ale przy nowej dostawie pojawiały się nowe ogniska. Podobnie z mszycą. Odkąd zacząłem stosować Siltac nie stanowi to dla mnie problemu. Nowe dostawy od razu opryskuje preparatem.

 

ICB Pharma: W jakich porach dnia stosuje Pan Siltac EC?

Roman Kopczyński: Zgodnie z zaleceniami stosujemy preparat wcześnie rano po otwarciu folii, kiedy wstaje słońce. Teraz mamy kwiecień czyli około 6:00 – 7:00 rano. Robimy oprysk i otwieramy folie, aby był przewiew. Z moich obserwacji wynika, że preparat musi szybko wyschnąć (maksymalnie 30 min po oprysku roślina powinna być sucha). Nie stosujemy produktu na wieczór lub gdy jest duża wilgotność powietrza, kiedy pada deszcz. Zdarzyło mi się na chryzantemach, że zastosowałem Siltac na noc i przykryłem mokre rośliny folią, niestety po odkryciu roślin praktycznie na każdej był efekt fitotoksyczności.

 

ICB Pharma: Czy jeszcze na jakiś roślinach pojawiła się fitotoksyczność, przy jakim stężeniu preparatu? W instrukcji zalecamy stężenie Siltac EC w przypadku róż 0,1%, a w przypadku innych gatunków roślin ozdobnych 0,05%.

Roman Kopczyński: Na samym początku prowadziłem swoje doświadczenia zaczynając od wysokiego stężenia 0,2% na chryzantemach, wtedy występowała fitotoksyczność, potem „schodziłem” ze stężeniami na poszczególnych odmianach, wyszukując skutecznej i bezpiecznej dawki.
Na dzień dzisiejszy, stosując Siltac na 40 różnych roślinach nie zdarzyło mi się, aby wystąpiła fitotoksyczność.

 

ICB Pharma: Stosuje Pan Siltac EC solo czy w mieszaninie ze środkami ochrony roślin?

Roman Kopczyński: Siltac dodaje do środków owadobójczych, grzybobójczych i nawozów dolistnych.

 

ICB Pharma:  Środków grzybobójczych i nawozów?

Roman Kopczyński: Tak. W przypadku środków grzybobójczych kontaktowych ważne jest dokładne rozprowadzenie preparatu we wszystkie zakamarki rośliny i tu właśnie pomaga mi Siltac. Oczywiście stosuje wtedy mniejszą dawkę 0,05%.
Podobną dawkę stosuje przy dodawaniu do nawozów, ale tutaj dla mnie jest ważny czynnik estetyczny. Po zastosowaniu nawozów bez Siltac tworzy się kropla, która wysychając zostawia smugi (osad), a ja sprzedaje rośliny ozdobne, wiec wygląd rośliny jest bardzo ważny. Po zastosowaniu Siltac nawóz jest równo rozprowadzony. Nie ma nagromadzenia w jednym miejscu czynnika i nie powstaje osad.

 

ICB Pharma: Dziękujemy za rozmowę. Zobaczmy kilka przykładowych roślin, na których z sukcesem był stosowany Siltac EC.

 

Barwinek - zdjęcie

Barwinek – Siltac EC 0,1%

 

Lawenda - Siltac EC 0,1%

Lawenda – Siltac EC 0,1%

 

Rojniki - Zdjęcie

Rojniki – Siltac EC 0,1%

 

Goździk - zdjęcie

Goździk – Siltac EC 0,1% (oprysk dzień wcześniej)

 

Skalnica Arendsa - zdjęcie

Skalnica Arendsa (roślina bardzo wrażliwa) – Siltac EC 0,1% (tydzień po oprysku)

 

Sundaville - zdjęcie

Sundaville – Siltac EC 0,1%

 

Dziękujemy za rozmowę Panu Romanowi Kopczyńskiemu. Zachęcamy do zakupu w firmie Kwiatolek. Rośliny są wolne od szkodników i pięknie wyglądają. https://www.facebook.com/kwiatolek/

 

Kontakt:

Gospodarstwo Ogrodnicze KWIATOLEK

Joanna Pszczółkowska

Szkolna 49

62-635 Przedecz

Powrót

Masz pytanie?

Zapytaj eksperta Ukryj
crop@icbpharma.com
+48 531 707 704