Siltac EC – jedno z najlepszych rozwiązań zwalczania mączlika szklarniowego

Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum ) to powszechnie znany, jeden z najgroźniejszych szkodników wielu roślin uprawianych pod osłonami. Szczególnie spędza sen z powiek producentom pomidorów, papryki, ogórków oraz niektórych gatunków roślin ozdobnych.

Mączlik - zdjęcie

Szkodliwość mączlika szklarniowego dla roślin ma charakter wielokierunkowy i obejmuje:

  • uszkadzanie blaszek liściowych w efekcie  wysysania zawartości soków z tkanek,
  • produkcję rosy miodowej, na której rozwijają się grzyby sadzakowe,
  • przenoszenie chorobotwórczych dla roślin wirusów,
  • w roślinach ozdobnych obniżanie wartości estetycznych roślin.

Walka z mączlikiem tradycyjnymi metodami chemicznymi nie jest łatwa ze względu na niewielki asortyment zarejestrowanych insektycydów oraz rosnący problem odporności tego szkodnika na produkty chemiczne. Ponadto dużą uciążliwością jest możliwość zwalczanie mączlika w okresie zbiorów warzyw – ze względu na okresy karencji insektycydów.

Jak pokazuje praktyka bardzo dobrym rozwiązaniem w zwalczaniu mączlika szklarniowego okazał się Siltac EC. W zasadzie produkt ten jest skutecznym antidotum na wymienione wyżej problemy związane z tradycyjną ochroną chemiczną.

Siltac EC zwalcza głównie formy dorosłe szkodnika, dlatego do uzyskania dobrego efektu ochronnego należy wykonać 2-3 zabiegi, co około 5-7 dni. Poziom redukcji populacji dorosłych osobników po dobrze wykonanym jednym zabiegu osiąga  80- 90%. Jest to więc bardzo dobra skuteczność.

Przystępując do zabiegów w uprawie pomidora i papryk należy pamiętać, że są to rośliny wymagające niższych dawek preparatu ze względu na ryzyko fitotoksyczności. Zalecane stężenie dla wymienionych gatunków to 0,05 % do 0,07 %, czyli 5-7 ml na 10 L wody. W uprawie ogórka stężenie to wynosi 0,1 %, tj. 10 ml na 10 L wody.

Zabiegi należy wykonać dokładnie, aby w trakcie oprysku ciecz docierała do wszystkich miejsc, gdzie przebywają szkodniki. Aby ograniczyć ryzyko uszkodzeń upraw należy zapewnić szybkie wysychanie cieczy z powierzchni roślin. Czyli: zabiegi wykonywać w ciągu dnia (nigdy wieczorem lub w nocy), zapewnić wietrzenie szklarni po zabiegu, nie opryskiwać roślin zbyt obficie. W trakcie jednego zabiegu nie opryskiwać tych samych roślin kilka razy.

Powrót

Masz pytanie?

Zapytaj eksperta Ukryj
crop@icbpharma.com
+48 531 707 704